Rehabilitacja medyczna (rehabilitacja lecznicza) to kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań, rehabilitacja jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, muzykoterapeutów itp.
Rehabilitacja urologiczna i uroginekologiczna, to niezwykle ważny element terapii, zajmujący się między innymi leczeniem powikłań pooperacyjnych takich jak: nietrzymanie moczu po zabiegach urologicznych, ginekologicznych, nietrzymanie moczu w trakcie ciąży i po porodzie, zaburzeniami erekcji, leczeniem zespołów bólowych miednicy mniejszej i narządów moczowo-płciowych. Obejmuje metody polegające na wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu oraz terapie manualne.
Podstawowe dolegliwości pacjentów po radykalnych operacjach prostaty to nietrzymanie moczu i zaburzenia potencji.
Badania dowiodły, iż największy możliwy do uzyskania postęp, jeżeli chodzi o nietrzymanie moczu po radykalnych operacjach stercza, osiąga sie w pierwszym roku po operacji. Okres powracania potencji podczas treningu moze wzrastać nawet do 3-4 lat po zabiegu.
W naszym Ośrodku wykonywane zabiegi rehabilitacyjne obejmujące:
- przygotowanie chorych przed zabiegami operacyjnymi radykalnej prostatectomii
- nietrzymanie moczu po operacjach urologicznych
- nietrzymanie moczu u osób uprawiających intensywnie sport
- przygotowanie pacjentek do porodu
- nietrzymanie moczu wysiłkowe, po porodach i operacjach w zakresie miednicy mniejszej oraz po niepowodzeniach po leczeniu operacyjnym
- obrzęki kończyn w czasie ciąży i po porodzie
- nietrzymanie moczu pochodzenia neurogennego oraz w pęcherzu nadreaktywnym, nie poddającym się leczeniu farmakologicznemu
- nietrzymanie moczu, stolca i gazów w chorobach neurologicznych ( po udarach, stanach zapalnych układu nerwowego, SM, chorobie Parkinsona )
- nietrzymanie moczu pourazowe
- zaburzenia erekcji
- zespoły bólowe miednicy mniejszej (bóle prącia, bóle stercza, bóle pochwy podczas stosunku, bóle sromu, bóle kości ogonowej)
- popromienne i chemiczne zespoły bolesnego pęcherza oraz odbytnicy nie poddające się leczeniu farmakologicznemu
śródmiąższowe zapalenie pęcherza - choroba Peyroniego (stwardnienie plastyczne prącia)
Po wnikliwej analizie schorzenia przez urologa lub ginekologa oraz lekarza rehabilitacji, ustalamy sposób leczenia, które może obejmować zarówno ćwiczenia indywidualne jak i leczenie zabiegowe, w zakres którego wchodzą:
- ćwiczenia na specjalistycznym atlasie 6 S PRIAPOS ( Wg projektu Andros)
- kinezyterapia
- rehabilitacja manualna miednicy
- elektrostymulację ETS, FES, NMES
- biofeedback sEMG
- laseroterapia
- jonoforeza
- fala uderzeniowa
- głęboka magnetoterapia (Salus)
- masaż szwedzki, limfatyczny, izometryczny oraz masaż leczniczy
Zabiegi będą przeprowadzane przy użyciu nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego pod opieką magistrów fizjoterapii.